0 236 654 44 34
YAKINDAKİ ETKİNLİKLER:
Engelli Maaşlarında, Artık Sadece Engellinin Gelirine mi bakılacak?
Engelli Maaşlarında, Artık Sadece Engellinin Gelirine mi bakılacak?

Mevcut yönetmeliğe göre, engelli maaşlarında düzenleme ve uygulama yapılırken sadece engellinin geliri değil, aile bireylerinin geliri de baz alınıyordu.  Yeni düzenleme, engelli ve ailelerini sevindirecek haberler ile geliyor.

Yeni düzenleme ile %40 ve üzerinde engelli olan ve durumu sağlık kurulu raporu ile ibraz eden engelliler ile, 65 yaşını geçmiş tüm muhtaç durumdaki Türk vatandaşları için ödenen 2022 maaşı, daha fazla netlik kazandı.

2022 maaş miktarlarının belirlenmesi bütçe yönetmenliği sonucunda, memurların aylık katsayısı ile çarpılmak suretiyle ortaya çıkan tutara göre ödenmekte olup, kişi başına düşecek gelir ise, asgari ücret baz alınarak belirleniyordu. Bunun yanı sıra 2022 maaşı için, ailenin geliri belirlenerek ailede bulunan bireylerin sayısına göre hesaplanma yapılıyordu. Çıkan sonuca göre maaşın verilip verilmeyeceğine karar veriliyordu.

Yeni düzenleme sayesinde, engelli vatandaşların ve aile fertlerinin yüzü gülüyor. Zira yeni düzenleme de, sadece engelli vatandaşın gelir durumuna bakılacak. Yani aile bireylerinin gelirleri, %40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşların maaşlarının belirlenmesinde etken olmaktan çıkıyor.