0 236 654 44 34
YAKINDAKİ ETKİNLİKLER:
Engelli Raporu Oranı Düşenler Ne Yapmalı ?
Engelli Raporu Oranı Düşenler Ne Yapmalı ?

Engelli raporu oranları yeni çıkan yönetmelikler her gün düşmektedir. Bu yazımızı sabırla okuyabilirsiniz. Eski tarihli veya farklı oranlara sahip engelli raporlarınızı nerede kullanabileceğinizi nereden kullanamayacağınız hakkında bilgiler vereceğiz.

Engelli Raporu

Engelli raporu için başvuru yaptınız, ve en az % 40 oranında engelli raporu alabildiğinizi düşünürsek, sizde engelli raporuna sahip ve engelli haklarından yararlanabilir kişiler arasına girmişsiniz demektir. Peki rapor tarihi ne kadar önemli, 
Örneğin 2003 yılında bir rahatsızlığınız için % 55 oranında engelli raporu aldınız ve engelli haklarından faydalanmaya başladınız. Engelli kadrosundan işe girdiniz, firmalardan engelli indirimleri aldınız, Ücretsiz ulaşım hakkından yararlandınız vs vs 
Fakat daha sonraki senelerde tekrar engelli raporu çıkartmanız gerekti, ve hastaneye başvurdunuz fakat bu sefer aynı rahatsızlığınız için aynı doktorlar % 33 rapor verdiler. %40 ın altında bir oran olduğu için engelli sayılmıyorsunuz. Peki bu neden oldu ? 

Engelli Raporu Oranı Neden Düşer?

Devletimiz çıkardığı yönetmelik ve yasalarla hastalıklara verdikleri engelli oranları her gün düşürmektedir. Yukarıdaki örnekte verdiğimiz gibi bir kişi % 55 oranında engelli sayılırken bir anda engelli rapor oranı % 33 düşebilir. Bu durumda olan binlerce engelli olduğu bilinmektedir. Raporunuzun süreli veya süresi olmasının bu aşamada bir faydası bulunmamaktadır. Açıklayıcı olması açısından bir örnek verirsek, Dalağı olmayan bir engelliye 2005 yılında % 40 oran verilmekteydi. Şimdi yönetmelikle değişti. Bu kişi tekrar engelli raporu için başvurursa alabileceği maksimum oran % 5, gördüğünüz gibi arada büyük bir uçurum var.

Engelli Raporu Oranım Düştü Ne Yapmalıyım?

Elinizde 2003, 2005 ve 2010 yıllarında alınmış 3 adet engelli raporu olduğunu varsayalım.

2003 Yılında %50
2005 Yılında % 40
2010 Yılında % 10 

2003 ve 2005 yılında aldığınız raporları nerelerde kullanabilirsiniz. Bu rapor oranlar % 40 ve üzerinde olduğu için her yerde kullanmanız mümkündür. SGK dışında tüm kurumlar bu raporları an itibariyle kabul edecektir. 2016 yılında ücretsiz otobüs kartı için başvuru yaptınız diyelim. 2003 veya 2005 yılında aldığınız rapordan herhangi birini gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Kimse size bu rapor tarihi eski yada senin bir kaç tane raporun var en yenisini getir demeyecektir.

2010 yılında aldığınız raporu nerelerde kullanabilirsiniz..Bu raporu hiç bir yerde kullanamazsanız. Zaten emeklilik dışında ihtiyacınızda olmayacaktır. Eski tarihli raporlar ile tüm haklardan faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni tarihli rapor ihtiyacı genelde erken emekli olmak için vergi indirim belgesi başvurusunda ortaya çıkmaktadır. Zira eğer 2003 veya 2005 yılında aldığınız engelli raporları ile  vergi indirim belgesine başvuru yapmadıysanız ve günümüzde başvuru yapıyorsanız yeni tarihli rapor istenecektir.
Eğer yeni aldığınız rapor % 40 ve altında olursa erken emekli olma hakkınız olmayacaktır.

Not: Eğer 2003 veya 2005 yılındaki raporlardan biri ile o sene içerisinde başvuru yaptıysanız ve engelli vergi indirim belgesi almaya hak kazandıysanız, erken emekli olma hakkına sahip oldunuz demektedir.